Wrocławskie Święto Rowerzysty już w najbliższą niedzielę!

Jak co roku od kilkunastu już lat, w najbliższy weekend w niedzielę 9 czerwca ulicami Wrocławia przejedzie wielki barwny peleton rowerowy. Tegoroczne Wrocławskie Święto Rowerzysty będzie jednak pod wieloma względami świętem wyjątkowym.

Rowerzyści, co prawda jak zwykle wyruszą w samo południe o 12:00,  ale inaczej niż zwykle miejscem startu będzie tym razem Plac Wolności. Po wyjechaniu spod Narodowego Forum Muzyki peleton ruszy głównymi ulicami na zachód miasta, następnie na wschód w kierunku Ronda Reagana, gdzie zawróci w kierunku centrum, żeby po przejechaniu obok Urzędu Wojewódzkiego skierować się na północ i zakończyć przejazd około 13:45 w Parku Stanisława Tołpy. Tam chętni będą mogli, pierwszy raz od czasów pandemii COVID-19 wziąć udział w Pikniku Rowerowym, gdzie czekają liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Piknik odbędzie się między innym dzięki ponownemu zaangażowaniu się w imprezę Gminy Wrocław oraz wsparciu sponsorów prywatnych.

Impreza będzie jak w latach poprzednich nie tylko okazją do spotkania się kilku tysięcy rowerzystów, wspólnej zabawy, ale też pozytywnego zamanifestowania poparcia dla idei Rowerowego Wrocławia – czyli przekształcenia go w miasto, gdzie można bezpiecznie i wygodnie poruszać się rowerem na co dzień. Uczestnicy i organizatorzy liczą i oczekują, że w nowej kadencji władz samorządowych wdrażanie wrocławskiej polityki rowerowej ulegnie przyśpieszaniu i rozwiązane zostaną ich największe obecne problemy, takie jak brak spójności tras rowerowych w ścisłym centrum, niebezpieczna i przestarzała infrastruktura rowerowa, liczne opóźnienia związane z dyskryminującą ruch rowerowy sygnalizacją świetlna, itp.

Nowością będzie specjalny udział w imprezie uczniów wrocławskich szkół, którzy pojadą w peletonie jako goście honorowi. Podczas imprezy będzie miało miejsce uroczyste podsumowanie wielkiej akcji szkolnej promującej ruch rowerowy i aktywną mobilność Rowerowy Maj. Właśnie reprezentanci najaktywniejszych szkół akcji pojadą na czele peletonu, by później na pikniku odebrać uroczyście zasłużone wyróżnienia i nagrody.

Właściwy przejazd peletonu poprzedzą Zloty Gwiaździste – czyli mniejsze peletony jadące w kierunku centrum z wrocławskich osiedli – Brochowa, Krzyków, Leśnicy i Psiego Pola. Są one prowadzone na zasadach ogólnych i poruszają się po drogach dla rowerów, więc ich przejazd nie powinien powodować dużych utrudnień.

W czasie przejazdu peletonu w godzinach 12:15-13:45 zachęcamy kierowców do omijania ścisłego centrum Wrocławia, gdyż arterie miasta należeć będą w tym czasie do rowerzystów, a napotkanie peletonu rowerowego wiązać się będzie z koniecznością poczekania 15-20 minut na jego przejazd.

A na koniec zgrabne podsumowanie dlaczego warto wspierać i promować Wrocławskie Święto Rowerzysty:

„Wrocław to nasze macierzyste miasto, to tu koncentrujemy działalność. Realizując inwestycje deweloperskie jesteśmy świadomi, jak duży wpływ mamy na kształtowanie przestrzeni miejskiej oraz komfort życia mieszkańców realizowanych przez nas osiedli. Czujemy się odpowiedzialni za rozwój miasta, a także lokalnych społeczności. Chętnie angażujemy się w akcje charytatywne czy też inicjatywy społeczne powstające w naszym mieście, wspomagamy organizację wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży. Zależy nam na tym, aby promować zdrowy styl życia, dlatego z radością dołączyliśmy do Wrocławskiego Święta Rowerzysty. We Wrocławiu powstaje coraz więcej dróg rowerowych zachęcając do wyboru tego zrównoważonego i ekologicznego środka transportu. Postanowiliśmy wesprzeć akcję WŚR, aby szerzyć ideę popularyzacji roweru jako doskonałej alternatywy dla poruszania się po mieście samochodem lub komunikacją publiczną”.

Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper

Wrocławskie Święto Rowerzysty jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl.